Na czym polega inwentaryzacja drzewostanu?

Na czym polega inwentaryzacja drzewostanu?

Budujesz dom? A może odpowiadasz za realizację dużej inwestycji? Pamiętaj, że w każdym przypadku, kiedy zachodzi konieczność wycięcia drzew na placu budowy, konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji drzewostanu. Inwentaryzacja drzewostanu znana również jako inwentaryzacja dendrologiczna ma na celu rozeznanie, czy dane drzewo lub krzew wymaga uzyskania pozwolenia na usunięcie bądź czy należy uiścić opłatę za tego typu działanie. Na czym polega inwentaryzacja drzewostanu? O tym, jak się ją przeprowadza oraz kto może jej dokonać, przeczytasz w dalszej części wpisu.

Jakie działania obejmuje inwentaryzacja drzewostanu i kto ją przeprowadza?

Inwentaryzację drzewostanu może przeprowadzić każdy. Aby móc dokonać oceny drzew i krzewów kwalifikowanych do wycięcia nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Zadanie to zwykle zleca się firmom działającym w zakresie ochrony środowiska takim jak np. nasza firma KIK ECO LAB. Co więcej, tego rodzaju działania można podjąć w dowolnym momencie. Inwentaryzację dendrologiczną można przeprowadzać cały rok. Przyjęcie zlecenia na wykonanie inwentaryzacji wiąże się z wykonaniem szczegółowych działań.

Inwentaryzacja drzewostanu składa się z dwóch części – opisowej i graficznej. Po pierwsze obejmuje identyfikację gatunkową. Część opisowa zawiera informacje o nazwie rośliny (w języku polskim i łacińskim), jej stanie zdrowotnym oraz istotnych cechach morfologicznych. Wymienia się w niej też zagrożenia wynikające z usunięcia danego gatunku. Co więcej, w tym czasie wykonuje się także pomiary obwodu drzewa na wysokości 5 cm oraz 130 cm. Część graficzna z kolei odnosi się do stworzenia mapy przedstawiającej lokalizację wszystkich drzew i krzewów znajdujących się na terenie inwestycji. Po skończeniu inwentaryzacji zainteresowany otrzymuje sprawozdanie wraz z opinią o konieczności ubiegania się o pozwolenia na wycinkę lub potwierdzeniem, że nie jest ono konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *